Автори:
- Giordano1 , S. Messina1 , M. Polimeno1 , N. Corcione1 , P. Ferraro1 , G. Biondi-Zoccai2 , G. Giordano1,1 Operative Unit of Cardiovascular Interventions, Pineta Grande Clinic, Castelvolturno, and Operative Unit of Hemodynamics, S. Giuseppe Vesuviano, Italy; 2 Department of Medico-Surgical Sciences and Biotechnologies, Sapienza University of Rome, Latina, Italy
Издание номер:
Heart, Lung and Vessels ; (in press): 313-314
Резюме:
Въведение: Прилагането на йодни контрастни вещества в дози, достатъчни за диагностициране и процедурно ориентиране, когато съвпада с бъбречна недостатъчност, представлява значителен риск от обостряне и ускоряване на бъбречната недостатъчност. Въглеродният диоксид е предложен в миналото като алтернатива, но само отскоро са налични инжекционни системи. Целта ни беше да прегледаме нашия непрекъснат опит с автоматизиран инжектор на въглероден диоксид за периферни диагностични и интервенционални процедури.
Методи: Систематично се събират подробности от 21 пациента, подложени на периферни ангиографски процедури с въглероден диоксид. Използван е автоматизиран инжектор, който позволява персонализирани и повторни инжекции с въглероден диоксид във всички случаи, като йодни контрастни вещества се използват само като спасителен план.
Резултати: При тези пациенти не са настъпили големи или дори незначителни усложнения, нито по време на процедурата, нито до освобождаването от отговорност. Сравнението според фазата на кривата на обучение показва, че с натрупания опит операторите разчитат постепенно все-повече само на въглероден диоксид, тъй като има значително намаляване на необходимостта от допълнителни инжектирания на йодни контрастни вещества за процедура (от 2.5±2.1 до 0.6±2.1 инжекции на пациент, p=0.005). Съответно, във втората фаза на нашата крива на обучение, йодните контрастни вещества бяха избегнати в 91% от случаите, в сравнение с 20% от процедурите, извършени в началото на нашия опит (p = 0.002) Същевременно не е настъпила значителна промяна в продължителността на процедурата.
Заключение: Ангиографията на основата на въглероден диоксид, използваща автоматизирана инжекционна система, е осъществима и безопасна при пациенти, подложени на диагностични или интервенционни процедури за инфра-диафрагмални състояния, особено за транскатетърна бъбречно-симпатикова денервация